Zárubně jsou nedílnou součástí interiérových i exteriérových dveří, poskytuji ochranu života i majetku jejich majitelům, proto je důležité je vhodně zvolit.

Zárubně se dělí na:

  • Rámové
  • Obložkové
  • Skryté
  • Ocelové
Rámové zárubně se používají především pro vchodové (exteriérové) dveře, kotvení se provádí na turbo šrouby nebo kotevní plechy. Mohou být vyrobeny z plastu s ocelovými výztuhami nebo ze dřeva.  Je to běžný typ zárubní, který se skládá ze tří dílů, jednoho vodorovného a dvou svislých. Zárubeň se osazuje do průchodu mezi stěny, který by měl vyplněn PUR pěnou a opatřen paropropustnou a vnitřní parotěsnou páskou (u exteriérových dveří). V dolní části by měla být vyztužena prahem o výšce 2-3 cm, který dveře zároveň utěsní. Velikost otvorů se liší podle druhů dveří, stavební otvor na šířku zpravidla bývá o 20 cm širší a o 10 vyšší, než je požadovaný průchod.
Obložkové zárubně jsou nejčastěji používanou variantou pro interiérové dveře, vzhledově perfektně doplňují krásu montovaných dveří. Barevně mohou ale nemusí korespondovat s dveřním křídlem. Mohou být vyrobeny z MDF, dřevotřísky nebo masivu. Výhodou takových zárubní je vybavení zafrézovaných těsnění u všech druhů, které podstatně tlumí zvuky a pachy. Stavební otvor by měl být připraven na všech stranách o 5 cm větší, než je průchod dveří. Důležité je změřit otvor od dokončené podlahy.
Skryté zárubně se ukotvují do speciálního stavebního pouzdra vyrobeného z ocele nebo hliníku zabudovaného ve zdi nebo příčce. Při jejich použití mohou dveře zcela splynout se stěnou, jedná se o designové obohacení interiéru a velmi zajímavou variantu, které potěší především milovníky minimalismu.
Ocelové zárubně, jsou jediné, které se dodávají v jednom nikoliv ve třech dílech, nejčastěji se zazdívají. Je potřeba dodržet vysokou přesnost zdění – dodatečné korekce jsou nemožné. V interiérech se příliš nepoužívají pro svůj vzhled, jako vchodové se nehodí z důvodu špatných tepelně-izolačních vlastností.

Pokud již máte nainstalované ocelové zárubně a jejich výměna není možná, nemusíte zoufat. Existuje možnost stávající zárubně obložit v dekoru dřeva. Zvolíte – li vhodné obklady, průchod se zmenší o pouhé 3 cm, avšak obložky od některých firem průchod zmenší až o 5 cm, což by mohlo způsobit problém, při stěhování různého nábytku/spotřebičů z místnosti do místnosti (pračka, skříň atd.).

Za zmínku také stojí zárubně bez pantů, těsnění a protiplechu. Používají se především k ochraně rohů a průchodu příčkou, taktéž mohou sloužit jako dekorativní prvek interiéru.

Pokud je stavba teprve ve fázi příprav je vhodný čas na rozmýšlení, jaké budou vaše zárubně a dveře. Je potřeba si uvědomit, že u ocelových zárubní není jejich následná výměna nijak snadná, museli byste totiž zárubně vysekávat i se zdivem. Nabízí se sice možnost zárubně později obložit, je potřeba si ale pamatovat, že se tím zmenší velikost průchodu. Stejná situace nastává i u skrytých zárubní, opět je tu nutnost vybourání zárubní ze zdi nebo příčky. Nejsnadnější variantou k výměně jsou tedy zárubně obložkové. Při výběru zárubní je ideální vybírat od stejné firmy od které vybíráte i dveře, z důvodu sladění odstínů. Dveře a zárubně se stávají jakousi dominantou interiéru, při jejich výběru je dobré pamatovat na celkové sladění např. s podlahami či schodištěm.

V případě zájmu o zárubně pro konkrétní dveře a konkrétní umístění nás prosím kontaktujte.

Podívejte se také na naší stránku zaměřenou na zárubně, kde mimo aktuálních katalogů najdete i šikovné montážní návody pro konkrétní zárubně.

Od 7.5. do 13.5. je provozovna Evropská z důvodu dovolené zavřena.
Děkujeme za pochopení.