Při výběru dveřních zámků je důležité se zaměřit na jejich bezpečnostní třídu a užití. Bezpečnostní třídy stanovené dle norem ČSN P ENV 1627 jsou 4 a rozlišuji se podle míry zabezpečení (proti vypáčení, odvrtání atd.). Třídy se rozlišuji podle použitého nářadí a času potřebnému k překonání zámku.

  • K překonáni zámku 1. třídy postačí větší hrubá síla s jejíž pomoci se zloděj bez větší námahy dostane do objektu
  • U 2. třídy je zapotřebí lehké nářadí, s jehož pomoci se dá zámek zneškodnit
  • 3.třída pro nezkušeného zloděje může představovat oříšek, k její překonání je zapotřebí použití páčidla o délce 710 mm, šroubováku a jiného ručního nářadí
  • 4.třída již představuje skutečný oříšek – zloděj bude potřebovat zámečnické kladivo, dláto, sekáč, přenosnou akumulátorovou vrtačku atd.
Z tohoto přehledu tedy vyplývá, že nejlepší volbou jsou zámky 4. bezpečnostní třídy. Vhodný zámek vždy vybírejte u certifikované firmy. Nejrozšířenějším a nejpoužívanějším typem je cylindrická vložka. Při jejím výběru musíte vzít v úvahu tloušťku dveří, profil tělesa vložky, její délku, zda je jednostranná nebo oboustranná. Pokud máte bezpečnostní dveřevícebodovým uzamykáním už ve své konstrukci, rozhodněte zvažte rozvorový zámek a zámkovou vložku.

Pokud zabezpečujete dveře obyčejné je dobré zvážit použití přídavného zámku s nižší bezpečnostní třídou. Při použití dvou různých zámků můžete mít k oběma jeden klíč, vyhnete se tak zdlouhavému odemykání a zamykání. K bezpečnostním zámkům byste vždy měli obdržet certifikát na jehož základě si můžete nechat vyrobit další klíče, zámky, k nímž certifikát nedodávají, zpravidla nejsou tak kvalitní. Kopie klíčů si pak můžete nechat vyrobit jen v autorizovaném středisku dané firmy.

Pro určení správného rozměru cylindrické vložky potřebujete vědět:

  • Tloušťku dveří (měří se na každou stranu od otvoru pro upevňovací šroub)
  • Tloušťku rozety nebo kování (cylindrické vložky je mohou přesáhnout maximálně o 3 mm)
  • Vlastní velikost zámkové vložky

Cylindrickou vložku můžete mít buď:

  • Jednostrannou
  • Oboustrannou (při zabouchnutí s klíčem v zámku, je možné odemknout druhým klíčem z druhé strany)
  • Oboustrannou s olivou (knoflíkem na vnitřní straně)

Vybíráte – li vložku musíte vědět, zda máte pravé nebo levé dveře, pokud si k nim stoupnete ze strany, kde jsou panty, pravé dveře mají panty vpravo a zámek vlevo a naopak. Dále potřebujete znát roztečvzdálenost mezi středem kliky, tedy osou čtyřhrannou, a středem otvoru pro cylindrickou vložku. Také je nutné vědět hloubku zádlabu, vzdálenost od čela zadlabavacího zámku k ose otvoru pro vložku, výšku a šířku čela.

Cylindrické vložky se vyrábějí v různých barevných variantách např. antická mosaz, černá, antická bronz, nikl, chrom či lesklá mosaz. Vzhled vložky tedy můžeme přizpůsobit kování, klice nebo dveřím.

Pokud si výběrem a jejím následným namontováním vložky nejste jistí, je možné si nechat poradit a posléze ji namontovat od odborníka. Nepodceňujte výběr bezpečnostní vložky, která zajišťuje ochranu nejen vašeho majetku ale i Vás.

V případě zájmu o výběr dveřních zámků pro konkrétní dveře nás prosím kontaktujte.

Podívejte se také na naší nabídku dveřních zámků a kování nebo bezpečnostních dveří.

 

Od 7.5. do 13.5. je provozovna Evropská z důvodu dovolené zavřena.
Děkujeme za pochopení.